System wykrywania i gaszenia iskier

"Fakt, że w zakładzie przemysłowym w ciągu dziesięcioleci nie doszło do wybuchu pożaru nie dowodzi, że nie istnieje takie zagrożenie, lecz jest kwestią szczęśliwego przypadku losowego, z którego końcem należy się liczyć w każdej chwili.... "

Zawsze zachęcamy do stosowania w zakładach branży meblarskiej i drzewnej, skutecznej ochrony przeciwpożarowej, systemów wykrywania i gaszenia iskier, w projektowanych przez nas instalacjach odpylających. Postawiliśmy na najwyższą jakość i niezawodność, dlatego instalujemy systemy niemieckiego producenta T&B Electronic GmbH, który specjalizuje się w systemach gaszenia iskier uznawanych również przez VdS.

Ochrona p. pożarowa dla pneumatycznych wyciągów i instalacji transportowych już od wielu lat jest dla NESTRO priorytetem. Zapobieganie stratom materialnym i produkcyjnym oraz unikanie zagrożenia życia ludzkiego jest bardzo istotne zarówno dla nas jak i naszych kontrahentów.

W pneumatycznych urządzeniach transportowych i w mechanicznych instalacjach, którymi przepływają materiały łatwopalne, często dochodzi do pożarów bądź do eksplozji filtrów w wyniku iskrzenia. Iskrzenie wywołane jest z reguły przez urządzenia będące w eksploatacji lub powstaje w wyniku zanieczyszczeń materiałowych.

Skutki to przestoje produkcyjne, wysokie koszty materiałowe oraz zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. W celu wykluczenia ryzyka należy monitorować wyciągi i instalacje pod kątem występowania lotnych iskier i zabezpieczyć je, stosując systemy wykrywania i gaszenia iskier.

Po zamontowaniu urządzeń służących do gaszenia iskier, zgodnie z VdS, istnieje możliwość otrzymania zniżki ubezpieczeniowej od swojego ubezpieczyciela!

Działanie wyposażenia do gaszenia iskier.

W pneumatycznych instalacjach wyciągowych tuż za wentylatorem (który także może powodować iskrzenie) powinny znajdować się zamontowane na stale detektory iskier i urządzenia gaśnicze. Detektory iskier wykrywają nawet najbardziej mikroskopijne promienie podczerwone i przekazują je do centrali ppoż. Stąd w ciągu milisekund uruchamiane jest urządzenie gaśnicze, które poprzez specjalne dysze rozpyla wodę gaśnicza do wietrzna wyciągu.

Przelatujące przez tą rozpyloną mgłę iskry zostają skutecznie ugaszone.

Minimalna odległość pomiędzy detektorem iskier, a urządzeniem gaśniczym zależy od prędkości zasysanego powietrza oraz od czasu reakcji urządzenia gaśniczego.

Centrala zgłoszeniowa "6"

Sterowana mikroprocesorem centrala zgłoszeniowa od 2 do maksymalnie 36 obszarów nadzorujących. Modułowa struktura rozbudowy w różnych wersjach:

  • 6-2: wyposażona w 2 linie.
  • 6-4: wyposażona w 4 linie.
  • 6-16 i 6-36: podstawowa wersja wyposażona w 4 linie, przy użyciu dodatkowych elementów możliwe w każdej chwili kolejne rozszerzenia do 16 lub 36 linii.

Cechy charakterystyczne:

Zainstalowane 4 języki, mogą być przełączone w każdym momencie. Przechowywanie w pamięci sprawozdawczej do 2500 zdarzeń, które można przeglądać korzystając z wyświetlacza. Wszystkie komunikaty wyświetlane są na panelu obsługowym w postaci zwykłego tekstu. Możliwość podłączenia do 4 szt. detektorów iskier na danej linii. Wyświetlana i rejestrowana jest liczba iskier, czas gaszenia, jak i wyłączenie maszyn. Automatyczne monitorowanie działania części wykrywacze i gaśniczej zapewnia stalla gotowość operacyjną. Czujniki są okresowo testowane automatycznie. Odłączenie linii jest wizualnie wyświetlane i rejestrowane. Wszystkie wyjścia przekaźnikowe (alarm, wtórne wykrywanie, zakłócenie, itp.) są swobodnie programowalne. Każdy obszar (linia) posiada do dyspozycji 2 przekaźniki bez potencjałowe 230 V/ 1 A. Sygnalizacja optyczna ewentualnego ogrzewania wody gaśniczej. Wbudowane zasilanie awaryjne do 4 godzin pracy. Rodzaj zabezpieczenia: IP 55. Do transmisji zdarzeń i wymiany danych z innymi systemami jest opcjonalny interfejs OPC. Funkcja zdalnego sterowania daje dostęp do centrali wykrywania iskier za pośrednictwem Internetu.

Jeśli jest zainstalowany odpowiedni modem, w przypadku zakłóceń technicy obsługi NESTRO mogą pomoc online.

Detektor iskier

Detektor iskier 1 (2) jest optyczno-elektronicznym systemem dozorowania, który zaprojektowano na potrzeby detekcji iskier w otoczeniu zbliżonym do podczerwieni. Detektor iskier jest przeznaczony do montażu w zamkniętym systemie rur, do którego nie powinno przedostawać się światło z zewnątrz. Dzięki zastosowaniu specjalnej obudowy, w łatwy sposób, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek modyfikacji istniejącego już systemu wyciągowego, w rurach o zróżnicowanych średnicach nominalnych (100-2.000 mm) można zainstalować detektor iskier. Nie ma potrzeby montażu dodatkowych klap inspekcyjnych, na potrzeby przeprowadzania czynności konserwacyjnych. Średnica montażowa wynosi 40 mm, a stosowny otwór można łatwo i szybko wykonać przy pomocy otwornicy. Maks. temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 60°C. Detektor iskier wykonano w klasie ochrony odpowiadającej IP65.

 

kontakt

logo Nestro

Stare Olesno
ul. Kolejowa 2
PL 46-300 Olesno

34/35 09 801
34/35 05 310
info@nestro.pl

formularz kontaktowy

Wiadomość została wysłana
OK

Korzystamy z plików cookies

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj